RSS
czwartek, 22 kwietnia 2010
papierowe rolki..........

zbieram tekturowe opakowania, rolki po papierze i ręcznikach papierowych. można z nich wyczarować cuda....

a tu przykłady....potrzebne będą rolki, pudełka, sznurek, taśma klejąca, farby i można działać!

pociag

dla leniwych ;) - wąż

waz

prace można ozdobić farbami lub flamastrami, wyklejać je koloowym papierem, cekinami, piórkami itd.

PS.

pokazane na zdjęciach prace wykonał mój mąż w asyście 2,5 letniego syna.

czwartek, 01 kwietnia 2010
Świątecznie!

aby wykonać piękne pisanki na różne sposoby, potrzebne będą:

dobry humor! , jajka lub wydmuszki i ............

jajka barwione w barwnikach:

barwniki, kredki świecowe (najtańsze), ewentualnie świeca i szpileczka wbita w gumkę od ołówka.

czyste, ugotowane jajka  (wytarte do sucha) kredką świecową lub kropelkami wosku, który nabieramy główką szpilki, rysujemy wzór (prostym woskowym wzorkiem jest bazia lub kropki), następnie zanurzamy pisankę w barwniku. wycieramy jajka i nacieramy je tłuszczem delkatnie usuwając wosk lub kredkę.

drugi sposób- barwimy jajko, w małym naczynku (może być aluminiowa foremka świeczki ikeiki) podgrzewamy połamaną kredkę świecową (ja robię to na kominku do aromatoterapii) nabieramy główką szpilki kolorowy wosk i nakładamy wypukły wzór, który pozostawiamy.

jajka można także wybarwić łupinami od cebuli, pewnie wszyscy znają ten tradycyjny sposób farbowania ale przypomnę. do garnka wkładamy łupiny od cebuli następnie zalewamy zimną wodą i gotujemy na małym ogniu kiedy mikstura będzie już miała ciemno brązowy kolor (kasztanowy) wkładamy na krótko jajka wyjmujemy aż odcień będzie nas satysfakcjonował.

dawno temu aby włosom nadać rudawego, kasztanowego koloru dziewczyny płukały sobie w takim odcedzonym wywarze włosy są w korze dębu aby nadać kolor czarno- brązowy, wiem że kiedyś jajka barwiono tym naturalnym barwnikiem na kolor przypominający czerń (bo ważnymi kolorami jaj wielkanocnych były- czerwień na miłość, odkupienie grzechów, zieleń na nadzieję i nowe życie, i czerń ochrona przed złem i chorobami).

zabarwione jajka można ozdobić przez wydrapanie ostrym narzędziem wzoru, pomalowaniu ich flamastrami (jeszcze przed natłuszczeniem).

jajka można okleić wycinankami z kolorowego papieru. elementy mogą być stylizowane na ludowe koguciki, ptaszki pawie oczka. można dziurkaczem wyciąć konfetti z kolorowego papieru i ułożyć kwiatki. papierowe elementy przykleją się na klej do papieru lub wikol.

ozdabianie jaj krepiną.

potrzebne będą krepina w różnych kolorach, klej do papieru lub wikol, nożyczki.

krepinę tniemy na paski (o szerokość 3-4 cm) wzdłuż marszczenia, równolegle do rolki, dostaniemy więc paski długości rolki krepiny. następnie skręcamy te paseczki w palcach aby powstał nam sznureczek, następnie przyklejamy do jednego końca jajka koniec sznureczka i ciasno, okręcamy, dookoła sznureczek, aby powstała spiralka. zmieniając kolor powstanie nam śliczna pisanka w paseczki.

drugi sposób- z krepiny robimy małe kuleczki które ściśle obok siebie przyklejamy.

jeśli z kawałków papieru ok 2x4 cm zrobimy walce i przykleimy je jako nóżki (do już oklejonej kraszanki- będzie łatwiej osadzić i przykleić nóżki na kuleczkach papieru) dodamy jeszcze wycięte z papieru uszka a flamastrem zrobimy oczy to powstanie świąteczny baranek....

pisanki- kraszanki można także ozdobić techniką serwetkową.

potrzebne będą serwetki z motywem świątecznym lub kwiatowym, nożyczki, klej wikol ewentualnie farba do podmalowania.

wycinamy interesujący nas wzór najlepiej mały, rozwarstwiamy motyw-serwetkę tak aby dotrzeć do warstwy na której jest nadruk, kładziemy wzór na miejscu w którym chcemy go nakleić następnie klej wikol, rozcieńczony 1 do 1 z wodą (taką samą ilość kleju np. 1 łyżka na 1 łyżkę wody) nakładamy pędzelkiem na wierzch wzoru. klej przesiąknie i przyklei motyw, brzegi motywu można podmalować farbą. W ten sposób można ozdobić wydmuszki i pomalować je złotą farbą.....

stojaczek na pisanki...

krepina, klej, nożyczki, pasek sztywnego papieru lub rurka po papierze toaletowym.

pasek należy skleić tak aby powstał pierścień który utrzyma pisankę, jeśli mamy tubę po papierze to przecinamy ją w dwóch miejscach tak aby powstały nam 3 pierścienie.

krepinę nacinamy w tzw. trawkę i odcinamy pasek w poprzek krepiny. tą trawką oklejamy stojak na pisankę.

ozdoby wielkanocne......

potrzebne będą: tekturka, patyczek szaszłykowy, do ozdoby- flamastry, kredki, farby itd... sizal, sznureczek lub tasiemka wedle uznania.

z tekturki falistej, może to być fragment pudełka wycinamy motyw- np.: kurczaczka, jajko, skorupki, zajączek ważne jest aby ciąć tak żeby w tunel tekturki falistej można było wetknąć patyczek.... ozdobić motyw....

podstawką może być świeczka ikeika, która utrzyma ozdobę i patyczek wbija się w wosk świeczki bez problemu.


Pisanki Stojace

Zające Stojące

wiszące jajeczka

na tasiemkę lub sznureczek nawlekamy wycięte z papieru jajeczka ozdobione na różne sposoby....

Pisanka Wisząca 1

Pisanka Wisząca 2

Pisanki na oknie

mobil świąteczny.

drucik, krepina, piórka, kolorowy papier brystol, sztuczne wiosenne kwiatki, tasiemki, sznureczki, nożyczki.

z drucika, który został owinięty krepiną, zrobiłam 3 koła, następnie związałam je ze sobą jedno pod drugim wstążkami, z papieru wycięłam jajeczka, które przyczepiłam, podobnie z piórkami i powstał mobil świąteczny......

Mobil

serdecznie pozdrawiam i wszystkim czytelnikom życzę wesołych świąt........

 

niedziela, 17 stycznia 2010
AKWARIUM

Do wykonania akwarium potrzebne będą:

papier kolorowy, plastikowa bezbarwna okładka A4, taśma dwustronna, ewentualnie- muszelki, cekiny, bursztynki, patyczki itd. wszystko co w morskiej toni można znaleźć....., zszywacz i dziurkacz do papieru, sznurek lub kawałek tasiemki.

Z kolorowego papieru wycinamy rybki różnej wielkości i wodorosty, wszystkie elementy kompozycji (rybki, muszelki itd.) oprócz wodorostów przyklejamy na kawałki taśmy dwustronnej do plastikowej okładki (ja w pracy wykorzystałam bezbarwną ale myślę że niebieska lub zielona także by ładnie wyglądała); następnie odwracamy pracę i przyklejamy wodorosty na dolnej krawędzi tylko dolne końcówki tak aby mogły swobodnie odchylać się.

Dziurkaczem wykonujemy otwory na górnej krawędzi pracy, następnie zwijamy ją w rulon tak aby zszyć boki na górze i dole. Pozostało już tylko przewlec sznureczek, umożliwi on powieszenie akwarium na oknie lub w innym miejscu.

Rybki można oczywiście ozdobić flamastrami lub farbami wedle uznania.

akwarium 1

akwarium 2

poniedziałek, 16 marca 2009
motylek na druciku...

do zrobienia motylka potrzebne będą: kolorowy papier o różnej grubości, w różnych kolorach, koralik, drucik, krepina, zszywacz.

drucik

na końcu cienkiego drucika mocujemy koralik, następnie owijamy ściśle drucik paskiem krepiny zaczynając od końca z koralikiem, gdy chcemy zakończyć to cofamy owijanie, tak aby zawinąć ostrą krawędź drucika i ściśle okręcamy krepinę, urywamy dowijając resztę. tak owiniętą końcówkę zaginamy.

zawijanie

z papieru wycinamy kształt motylka, kilka sztuk, w różnych kolorach. mocujemy kształty na druciku, na najsztywniejszym papierze kładziemy drucik, który przykrywamy mniej sztywnym na koniec najbardziej delikatny papier. całość mocujemy zszywką. rozginamy skrzydełka motylka....

motyl

niedziela, 15 marca 2009
wiosenny koszyczek

do zrobienia koszyczka potrzebne będą:

sztywny papier w dwóch kolorach, lub więcej ale jednym z nich powinien być zielony, klej lub zszywacz, sznureczek lub wstążka, nożyczki, dziurkacz do papieru.

najpierw należy wyciąć z papieru kształty: podstawę koszyczka- na bazie sześciokąta, przy każdym boku rysujemy motylka- nie musi być proporcjonalny- to cień jaki zostawił odfruwający wiosenny motyl, 6 proporcjonalnych (wyciętych na zgięciu kartki) bardzo podobnych motylków (można zrobić z pierwszego motylka szablonik i potem na zgięciu kartki odrysowywać jedno skrzydełko)- wielkości mniej więcej cienia z podstawy, pasek papieru, który będzie pałąkiem koszyczka, 2 kwiatki tulipana, kilka zielonych listków tulipana.

ksztalty

ja użyłam do połączenia elementów zszywacza ale równie dobrze spisze się klej, pomocne będą klamerki do bielizny do spięcia elementów na czas schnięcia kleju.

najpierw przypinamy motylki do podstawy, następnie dziurkujemy cień motylków tak aby można było przewlec sznureczek,

spinanie

zaginamy boki 

zginanie

i przewlekamy sznurek. 

sznurek

mocujemy pałąk do którego przypinamy kwiatki, tulipana i listki. 

 kwiatki

do wnętrza gotowego koszyczka można włożyć serwetkę 

koszyk

życzę miłej zabawy

niedziela, 01 lutego 2009
trening relaksacyjny...

poniżej przedstawiam trening relaksacyjny, pomoże dzieciom wykształcić odruch rozluźniania mięśni i pozbywania się napięć. jest to trening autogenny, każdy rodzic może go przeprowadzić w domu pracując z dzieckiem.

te zajęcia można przeprowadzić wieczorem przed snem lub o innej porze dnia, powinniśmy dobrać spokojną, cichą muzykę, taką jaka spodoba się naszemu dziecku, wyciszy je.

rodzic włącza cicho muzykę i opowiada spokojnym głosem:

Zamykamy oczy.......  teraz będziesz robić to co Miś....... Miś układa się do głębokiego zimowego snu .... kładzie się prościutko na posłaniu. I Ty też kładziesz się prościutko na materacu..... Miś leży spokojnie.... ma zamknięte oczy.... czuje jak odpoczywają jego rączki.... nóżki... głowa... buzia... oczka... Najpierw miś czuje, że jego nóżka, (np. ta od okna) robi się ciężka....coraz cięższa.... jakby była z drewna czy z żelaza..... Miś nie może jej podnieść....jest taka ciężka.... ale tak jest jej dobrze... wygodnie... ciepło...czujesz jak ciepło płynie od czubków palców u nogi do brzuszka...... Jest ciepło i przyjemnie..... Druga nóżka (ta od drzwi).... też robi się taka ciężka.... coraz cięższa.... że nie można jej podnieść..... więc się nie rusza, leży spokojnie jest jej dobrze.....cieplutko,..... czujesz jak ciepło płynie od czubków palców u nogi do brzuszka....... Obie nóżki misia są teraz spokojne.....nie ruszają się,.... są ciężkie, jakby to nie były nóżki misia...... Nóżkom jest dobrze i cieplutko..... Teraz rączki misia......., najpierw ręka od okna. Miś położył rączkę wygodnie na posłaniu wzdłuż swego ciała... Rączka nie rusza się, odpoczywa... paluszki leżą swobodnie... staje się taka ciężka jakby była z żelaza.... ale rączka jest cieplutka i jest jej przyjemnie....czujesz jak ciepło biegnie od paluszków do brzuszka.....Teraz druga ręka, leży spokojnie... i gdy miś o niej myśli staje się cięższa... jak z drewna lub z żelaza.... I teraz tej drugiej rączce jest dobrze i cieplutko.... czujesz jak ciepło biegnie od paluszków do brzuszka..... Rączki i nóżki leżą dalej spokojnie... nie ruszają się.... Jest im dobrze... ciepło... odpoczywają... Teraz miś myśli o swojej główce.... Opuszcza główkę swobodnie..., aż zapada się ona w materac..... Materac jest bardzo miękki...jest Ci dobrze... buzia jest spokojna.... Oczka są zamknięte,powieki ciężkie... nie trzeba ich zaciskać,... buźka sama się otworzyła.... ząbki opadły w dół,.... jest ci dobrze,... spokojnie,... przyjemnie, ...ciepło...Leżysz spokojnie cichutko... słuchamy razem z misiem, jak szumi las..., jak drzewa szumią,... ptaki śpiewają .... Teraz budzisz się i przeciągasz. O jak dobrze...miś wyspał się i świetnie się czuje. Teraz spróbujesz, czy potrafisz unieść wolniutko w górę jedną nóżkę....i bęc-spadła na materac, potem drugą- w górę i bęc !-spadły na materac. Teraz to samo próbujemy robić z rączkami: jedna rączka w górę i bach! Teraz druga rączka w górę i bach!... Miś podnosi się, siada, jeszcze raz się przeciąga i wstaje."

takie sesje treningu relaksacyjnego powinno się powtarzać aby osiągnąć zamierzony cel.....

 

środa, 07 stycznia 2009
gwiazda z bibułki.

do wykonania gwiazdy potrzebne są: bibuła nie marszczona, klej biurowy (bardzo wygodny jest taki w sztyfcie), nóż z gładkim ostrzem, którym osoba dorosła potnie bibułkę.

wybieramy kolory bibuły z której wykonamy gwiazdę  (może to być tylko jeden kolor), składamy razem bibułkę na pół potem jeszcze raz, i jeszcze raz (to zawsze zależy od wielkości arkusza bibuły). to od nas zależy jakiej wielkości wykorzystamy elementy choć ja preferuję takie jak na zdjęciu (mniej więcej długości dłoni) i przecinamy nożem tak aby uzyskać prostokąty o żądanej wielkości. te elementy mogą się nieznacznie od siebi różnić dopuszczalna różnica to ok 1-2 mm tnąc wszystkie kolory na raz można to zrobić szybko i łatwo.

gw1

teraz każdy z prostokątów składamy, dokładnie w ten sam sposób. rogi krutszych boków zaginamy do środka, bardzo podobnie jakbyśmy robili samolot.

gw2

gw3

teraz jeszcze raz zaginamy powstałe boki do środka- tak jak przedstawiono powyżej.

gw4

czynność powtarzamy z drugiej strony. w ten sposób powstał nam element z którego zbudujemy gwiazdę.do wykonania całośći potrzebne jest takich 18 . nie muszą być idealnie równo złożone ale wymagają staranności. 

teraz składamy wszystkie elementy zakładając brzegi kolejno jeden na drugi tak jak to można zobaczyć na zdjęciu.

gw5

gw6

 

 po próbnym ułożeniu można skleić elementy, bardzo dobrze jest przykryć zwykłą kartką pracę i przeprasować ją żelazkiem ustawionym na prasowanie bawełny bez pary- ten zabieg wygładzi niechciane zagięcia. 

gw7

elementy konstrukcyjne gwiazdy można składać na wiele sposobów to zalęży od państwa kreatywności, należy pamiętać tylko to jak się złożyło aby móc to powtórzyć oraz to że inne złożenie to inna ilość elementów.

gwiazdę przyklejamy do okna zagięciami na zewnątrz a gładką stroną do wewnątrz pomieszczenia, klej najlepiej jest nałożyć na kilka promieni gwiazdy na stole a następnie przyłożyć ją do tafli szyby.

klej nie powinien być wodnisty bo rozpuszcza barwnik, którym jest barwiona bibuła i zostają jasne plamy, dlatego najlepszy do tego celu jest klej w sztyfcie.

gw8

miłego podziwiania witrażowej gwiazdki w słoneczny mroźny dzień.

czwartek, 23 października 2008
inny układ odniesienia...

do tej zabawy potrzebne jest kilka wyciętych zdjęć z jakiejś kolorowej gazety, dobrze jeśli na obrazku jest dużo szczegółów. w zabawie uczestniczą minimum 2 osoby. jeden gracz wybiera sobie jakiś element np. na ilustracji jest stragan z owocami i warzywami- gracz wybiera sobie pomarańczę- nie mówi innym co wybrał. następnie opowiada co widzi (tak jakby był tą pomarańczą) inni muszą zgadnąć kim jest. jedno zdanie opisujące co widzi i jedna odowiedź i tak do odgadnięcia a potem zmiana.

kalkografia.

tą techniką można wykonać bardzo ładne obrazki.

potrzebne będą:

klej, nożyczki

grubszy karton ( brystol ), może być kolorowy

kalka do kopiowania.

 

Wycinamy elementy kompozycji, naklejamy na karton który stanowi tło pracy. Na to kładziemy kalkę stroną kopiującą do obrazka. Na to kładziemy zwykłą kartkę do xero. Prasujemy żelazkiem ( opcja bez pary ).

Delikatnie zdejmujemy kartkę xero z kalką, następnie bierzemy czysty karton który będzie stanowił tło drugiego obrazka. Kładziemy jeszcze raz tę samą kalkę i karkę xero, przeprasowujemy. W ten sposób powstała nam druga jasna praca. Jeśli tylko mamy na to ochotę, pracę można podkolorować. ( najlepiej suchymi pastelami ).

 

niedziela, 12 października 2008
zabawa słowna.

jedna z osób wkłada  nos  pomiędzy  kciuk  a palec wskazujący tak aby można było  przytrzymać skrzydełka nosa, w ten sposób głos się troszke zmieni , reszta palcy jest  wyprostowana zakrywając usta.

dorosły mówi:

-cześć ziemianinie! jestem kosmitą, co to jest ........ - w miejsce kropek wstawiamy jakiś rzeczownik np. długopis. 

zadaniem dziecka jest opowiedzieć co to za przedmiot poczynając od wyglądu a kończąc na funkcji.

np. to plastikowa, bezbarwna rurka, ma niebieską skuwkę, w środku jest cienka rureczka z tuszem, która jest zakończona metalową kuleczką dzięki której jest to narzędzie którym można pisać.

jeśli dziecko będzie miało problem ze zdefiniowaniem to pomóżmy mu zadając dodatkowe pytania (w jakim kolorze jest ten przedmiot?, jaki ma kształt?, jak działa?, czy jest zwierzęciem, przedmiotem, narzędziem, jedzeniem itd.) z następnymi rzeczownikami będzie coraz łatwiej. 

 

 
1 , 2 , 3 , 4